Za jak dlouho vyprchá alkohol z těla?

24. září 2024

 

Jako aktivní řidič se pravděpodobně často zamýšlíte nad tím, za jak dlouho po konzumaci alkoholu můžete bezpečně usednout za volant. Jednou z hlavních výhod nealkoholických nápojů je právě jistota, že druhý den nebudete muset řešit, zda „nadýcháte“. V opačném případě by vás mohlo zajímat, jak je to se zbytkovým alkoholem a jak dlouho trvá, než ho tělo zcela odbourá. 

V České republice, jako v jedné z mála evropských zemí, platí nulová tolerance alkoholu za volantem. Mezi další státy s podobně přísnou legislativou patří Slovensko, Maďarsko, Rusko, Estonsko a Rumunsko. Většina evropských zemí však tuto hranici nastavila volněji, obvykle na 0,2 ‰ až 0,8 ‰. 

Česká legislativa je v této oblasti stále nekompromisní a sankce za řízení pod vlivem alkoholu mohou být opravdu vysoké. Kromě pokuty až 25 000 Kč hrozí také ztráta řidičského průkazu, bodové postihy nebo v závažnějších případech dokonce trestní stíhání. Řídit pod vlivem se tedy rozhodně nevyplatí. Pokud nemáte k dispozici alkohol tester, existují i další způsoby, jak přibližně odhadnout čas potřebný k odbourání alkoholu z těla. 

Jak rychle tělo odbourává alkohol? 

Množství času, které je potřeba k tomu, aby alkohol z těla vyprchal, závisí na mnoha faktorech, jako je např. tělesná konstituce, zdravotní stav, míra únavy či množství jídla před konzumací alkoholu. Nicméně obecně se uvádí, že muži odbourávají desetistupňové pivo přibližně 2,5 hodiny, zatímco ženám to trvá téměř čtyři hodiny. U vína je situace podobná. Jeden panák 40% alkoholu pak odbourá muž za tři hodiny, ženě to trvá o hodinu déle. 

I zbytkový alkohol je rizikem 

I když se po večírku ráno cítíte svěží, alkohol v krvi může stále přetrvávat. Pro policii je přitom alkohol stále alkoholem – nedělají rozdíl mezi zrovna vypitým a zbytkovým. Jak upozorňuje policie, zbytkový alkohol může značně ovlivnit vnímání řidičů, kteří v takovém stavu často podceňují nebezpečí, protože jejich reakce jsou zpomalené a jejich pozornost oslabená. Může se dokonce stát, že hladina alkoholu v krvi dosáhne až jednoho promile, a přitom si člověk myslí, že je již střízlivý. 

Vyhněte se zbytečným potížím a rizikům a pokud si nejste jistí, že jste zcela střízliví, raději za volant nesedejte. Zdraví a bezpečnost jsou vždy na prvním místě. A jestli chcete mít absolutní jistotu, můžete večer raději sáhnout po nealko variantě. Výběr na trhu je v současné době již celkem široký a u kvalitních verzí v podstatě nepoznáte chuťový rozdíl. 

Zdroj:

https://auto-mania.cz/vite-jak-dlouho-vyprcha-alkohol-z-lidskeho-tela-i-po-jednom-pivu-si-musite-dat-od-rizeni-dlouhou-pauzu/ 

https://www.cebia.cz/novinky/rady-a-tipy/alkohol-za-volantem-na-dovolene-jaka-je-tolerance-v-evrope